مکارم اخلاق تنها راه سعادت بشریت

احیاء کننده اسلام

احیاء کننده اسلام

احیاء کننده اسلام کیست؟

یکى از رسالت هاى مهم «مهدى موعود» علیه ‏السلام، احیاء قرآن و زنده کردن تعالیم اسلام است. اکنون روایاتى که در این ‏باره رسیده است، نقل می شود تا حقیقت موضوع کاملا روشن گردد.
یکى از دوستان امام صادق علیه ‏السلام  به نام «عبدالله بن عطا» می گوید: از آن حضرت پرسیدم سیره و روش مهدى چگونه است؟

فرمود: همان کارى را که رسول خدا انجام داده، انجام می دهد. بدعت هاى موجود را ویران می کند، همچنان ‏که رسول خدا اساس جاهلیت را ویران ساخت و اسلام را نوسازى می ‏نماید.
امام ‏صادق علیه ‏السلام فرمود:
وقتى قائم قیام کند مردم را از نو به اسلام فراخواند و آنان را به امرى که پوشیده شده، رهنمون شود. عامه مردم که به گمراهى افتاده ‏اند را هدایت می کند. از آن جهت قائم ، مهدى نامیده شده که راهنمایى می کند به امرى که از مردم گمشده است و بدین جهت قائم نامیده شده است که قیام کرده و به حق است.

شبیه این موارد در احادیث پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) هم آمده است.

 

دعای کمیل

کمیل بن زیاد از یاران امام على علیه‏ السلام، چنین روایت می کند: در مسجد بصره نزد مولایم امیرالمؤمنین نشسته بودم و گروهى از یاران آن حضرت نیز حضور داشتند. در این میان یکى از ایشان پرسید: معناى این سخن خداوند که: « فیها یفرق کل امر حکیم‏»؛ در آن شب هر امرى با حکمت معین و ممتاز می گردد، چیست؟

حضرت فرمودند: «قسم به کسى که جان على در دست اوست، همه امور نیک و بدى که بر بندگان جارى می ‏شود، از شب نیمه شعبان تا پایان سال، در این شب تقسیم می شود. هیچ بنده‏ اى نیست که این شب را احیاء دارد و در آن دعاى خضر بخواند. مگر آن که دعاى او اجابت‏ شود.» پس از آن که امام از ما جدا شد، شبانه به منزلش رفتم. امام پرسید: چه شده است اى کمیل؟ گفتم اى امیرمؤمنان آمده ‏ام تا دعاى خضر را به من بیاموزى.

فرمود: بنشین اى کمیل! هنگامى که این دعا را حفظ کردى. خدا را در هر شب جمعه، یا در هر ماه یک شب، یا یک بار در سال یا حداقل یک بار در طول عمرت، با آن بخوان. که خدا تو را یارى و کفایت می ‏کند و تو را روزى می دهد و از آمرزش او برخوردار می شوى. اى کمیل! به خاطر زمان طولانى که تو با ما همراه بوده ‏اى بر ما لازم است که درخواست تو را به بهترین شکل پاسخ دهیم. آنگاه دعا را چنین انشاء فرمود…» . شایان ذکر است که این دعا همان دعایى است که امروزه آن را با نام « دعاى کمیل‏» می شناسیم.

اللهم عجل لولیک الفرج

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *