مکارم اخلاق تنها راه سعادت بشریت

برترین مخلوق خدا

برترین مخلوق خدا

برترین مخلوق خدا

معمر بن راشد می ‏گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که فرمود: یک نفر یهودى خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) رسید و به دقت او را نگریست.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: اى یهودى! چه حاجتى دارى؟ یهودى گفت:

آیا تو برترى یا موسى بن عمران؛ آن پیامبرى که خدا با او تکلم‏ کرد و تورات و انجیل را بر او نازل نمود، و به وسیله عصایش‏ دریا را براى او شکافت و به وسیله ابر بر او سایه افکند؟

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: خوش آیند نیست که بنده خودستایى کند ولکن (در جوابت) می گویم که حضرت آدم (علیه السلام) وقتى خواست از خطاى خود توبه‏ کند، گفت: «اللهم انى اسالک بحق محمد و آل محمد لما غفرت لى‏»؛ خدایا! به حق محمد و آل محمد از تو می خواهم که مرا عفو نمایى.

خداوند نیز توبه ‏اش را پذیرفت. حضرت نوح (علیه السلام) وقتى از غرق شدن در دریا ترسید گفت: «اللهم انى اسالک بحق محمد و آل محمد لما انجیتنى من‏الغرق‏»؛ خدایا به حق محمد و آل محمد از تو در خواست‏ می کنم مرا از غرق شدن نجات بدهى. خداوند نیز او را نجات داد.

حضرت ابراهیم (علیه السلام) در داخل آتش گفت: «اللهم انى اسالک بحق محمد وآل محمد لما انجیتنى منها»؛ خدایا! به حق محمد و آل محمد از تو می خواهم که مرا از آتش نجات دهى. خداوند نیز آتش را براى او سرد و گوارا نمود.

حضرت موسى (علیه السلام) وقتى عصایش را به زمین انداخت و در خود احساس ترس ‏نمود گفت: «اللهم انى اسالک بحق محمد و آل محمد لما امنتنى‏»؛ خدایا! به حق محمد و آل محمد از تو در خواست می نمایم که مرا ایمن گردانى. خداوند متعال به او فرمود: «لاتخف انک انت‏ الاعلى‏» نترس، مسلما تو برترى.

اى یهودى، اگر موسى (علیه السلام) امروز حضور داشت و مرا درک میکرد و به‏ من و نبوت من ایمان نمی آورد، ایمان و نبوتش هیچ نفعى به حال او نداشت.

اى یهودى! از ذریه من شخصى ظهور خواهد کرد به نام مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که‏ زمان خروجش عیسى بن مریم براى یارى او فرود می آید و پشت‏ سر او نماز می خواند.

معنا کننده مفهوم عدالت

پیامبر اکرم ‏(صلى الله علیه و آله) در یک منشور جهانى، عدالت‏ خواهى و تساوى حقوق انسان ها را در جوامع اعلام کرد و ملاک احترام به حقوق بشر را معین نمود. آن منادى راستین عدالت و آزادى هنگامى که مشاهده کرد یکى از اصحاب عرب وى، سلمان فارسى را به خاطر غیر عرب بودن تحقیر می کند، در کلمات حکیمانه و معروفى فرمود: «ان الناس من عهد آدم الى یومنا هذا مثل اسنان المشط، لا فضل للعربى على العجمى ولا للاحمر على الاسود الا بالتقوى»؛ همه مردم از زمان حضرت آدم تا به امروز همانند دانه‏ هاى شانه [مساوى و برابر] هستند. عرب بر عجم و سرخ بر سیاه برترى ندارد مگر به تقوا. (یعنی پرهیز از بدیها و تلاش برای انجام کارهای نیک که در ادیان الهی آمده است.)

پیامبر اسلام در اجراى قانون عادلانه الهى اهتمام خاصى داشت. اگر کسى از آن حضرت تقاضاى غیرقانونى و غیراصولى می کرد، شدیدا ناراحت می ‏شد. هنگامى که بعضى از همسران آن حضرت بعد از جنگ احزاب در مورد تقسیم غنایم جنگى از آن بزرگوار تقاضاى غیرمعقول و خلاف عادت کردند، آن بزرگوار ناراحت‏ شد و ۲۹ روز تمام از آنان فاصله گرفت. خداوند متعال نیز به این مناسبت آیاتى را بر آن حضرت نازل کرد و خطاب به پیامبر (صلى الله علیه وآله) فرمود: «یا ایها النبى قل لازواجک ان کنتن تردن الحیوه الدنیا و زینتها فتعالین امتعکن واسرحکن سراحا جمیلا» ( احزاب/ ۲۸)؛ اى پیامبر! به همسرانت ‏بگو: اگر شما زندگى دنیا و زرق و برق آن را می خواهید، بیایید [با هدیه ‏اى] شما را بهره ‏مند سازم و شما را به طرز نیکویى رها سازم. و به این ترتیب پیامبر اکرم ‏(صلى الله علیه وآله) حتى به نزدیکترین افراد خانواده ‏اش نیز اجازه نداد از قانون الهى تخطى کنند و عدالت اجتماعى را در حکومت اسلامى آن حضرت خدشه‏ دار سازند.

می توان با اطمینان گفت مهم ترین دلیل رشد حکومت اسلامی در دوران عمر مبارک حضرت محمد مصطفی، آن پیامبر الهی تاکید بر؛ برابری و برادری انسانها بود. حتی افول حکومت اسلامی بعد از آن حضرت نیز به دلیل فاصله گرفتن از برابری و برادری و عدالت بین مسلمانان بود. متاسفانه کسانی که پیروان واقعی پیامبر خدا بودند، یعنی ائمه اطهار (علیهم السلام) بعد از رحلت پیامبر خیلی زود از حکومت اسلامی حذف شدند. پس برای رسیدن به این برابری و برادری بین اقشار جامعه انسانی، تقوای الهی بهترین وسیله است. چون انسانها در هنگام دست یافتن به ثروت و قدرت و حتی شهرت اگر تقوای الهی نداشته باشند، این جمله را فراموش می کنند.

  1. نوراندیش

   سلام به شما مخاطب گرامی
   ما سعی می کنیم در قسمت حقایق روز اینگونه مطالب دنبال کنیم.
   موفق باشید

   Reply

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *