مکارم اخلاق تنها راه سعادت بشریت

لباس و آداب پوشش رسول الله

لباس و آداب پوشش رسول الله

لباس و آداب پوشش رسول الله

رسول الله (صلی الله علیه و آله) به سلامت و عافیت جسمی، به سادگی و هم به نوع سالم تر پارچه لباس توجه داشت. لباس پنبه ای مورد علاقه آن حضرت بود. حضرت علی(علیه السلام) می فرماید: لباسهای پنبه ای بپوشید، چرا که آن لباس پیامبر خدا و پوشش ما اهل بیت است. آن حضرت لباس برد یمانی و هم جبه ای پشمین و خشن از پنبه و کتان نیز می پوشید (لباس پشمی را برای هوای سرد هنگامی که لباس دیگری نداشت می پوشید) و می فرمود: پنج چیز را تا زنده ام ترک نمی کنم، که یکی از آنها پوشیدن لباس پشمین است.

رنگ لباس

رنگ لباس‌ پیامبر بیشتر سفید بود. در حدیثی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: لباس سفید را بر زندگانتان بپوشانید و مردگانتان را هم با پارچه سفید کفن کنید. ولی رنگ سبز و زرد نیز، رنگ مورد پسند پیامبر برای لباس بود .
امام صادق(علیه السلام) فرمودند: رسول الله از پوشیدن لباس سیاه رنگ اکراه داشت مگر در سه چیز عمامه، کفش و عبا و همچنین پوشیدن نعلین زرد مستحب است.
رنگ سرخ، رنگی بود که پیامبر خدا برای لباس آن را نمی پسندید. ایشان روپوشی داشتند که با گیاهی مثل زعفران رنگ شده بود و آن لباس را در خانه می پوشید. امام باقر (علیه السلام) فرمودند: ما در خانه لباس زرد می پوشیم.
رسول خدا نمونه اعلای پاکیزگی و آراستگی بود. در لباس پوشیدن نیز به این نکته توجه داشت و در مورد نظافت جامه می فرمود: هر لباسی را که می خواهید بپوشید به تمیزی آن دقت کنید.

اندازه و کیفیت

جامه بلندی که بر زمین کشیده شود نشان تکبر است و در جاهلیت شیوه اشراف جاهلی بوده است. رسول خدا ضمن آنکه از پوشیدن آن گونه جامه ها نهی می کرد، خود جامه ای می پوشید که از نظر بلندی به قوزک پاهایش نمی رسید و رسول خدا نهی می فرمود از اینکه در لباس پوشیدن مردان شبیه به زنان و زنان شبیه مردان شوند و پوشیدن لباسی را که مخصوص کافران باشد نیز جایز نمی دانست.

در روایات آمده است خداوند عزوجل به پیامبر وحی فرمود: به مومنان بگو که جامه ای شبیه جامه دشمنان من نپوشند و طعام‌های دشمنان من را نخورند و به مسلک دشمنان من سلوک نکنند که در آن صورت مثل آنان (دشمن من) خواهند بود.

بی تکلفی در لباس

پیامبر عبای کهنه و وصله داری هم داشت که گاهی آن را به تن می کرد و می فرمود: من بنده ام و لباس بندگان را می‌پوشم. حضرت رسول هر چه از حلال بدست می آورد می پوشید و مهم برای رسول خدا مباح بودن جامه بود و نه قیمت و جذاب بودن آن. گاهی بی آنکه جامه دیگری بر تن کند روپوشی را بر اندام خود می افکند و دو طرف آن را بین دو شانه خود گره می زد و چه در خانه یا بیرون یا هنگام نماز بر جنازه ها، با همان حالت نماز می گزارد.

حضرت در جواب کسانیکه او را به دنیا و زینت‌های آن می خواندند می فرمود: دنیا را می خواهم چه کنم؟ مثَل من و دنیا مثَل رهگذری است که در یک روز گرم ساعتی از روز را زیر سایه درختی به استراحت پرداخته و سپس آنجا را وانهاده و رفته است.

پوششهای دیگر

از سنت‌های اسلامی پوشاندن سر است، چه هنگام عبادت و چه اوقات دیگر، که رسول الله اغلب از عمامه استفاده می کرد. گاهی هم حضرت عرقچین بسر می کرد. انگشتر به دست کردن از سنت‌های رسول خدا می باشد. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: انگشتر رسول خدا از نقره بود و نگین انگشتر باید مدور باشد و رسول خدا دو انگشتر داشت، روی یکی نوشته شده بود «لا اله الا الله و محمد رسول الله» و دیگری «صدق الله» بود و انگشتر در دست راست می کرد.

آداب لباس پوشیدن

  1. پیامبر خدا همواره لباس را از طرف راست آن می پوشید و می فرمود: «شکر خداوندی را که به من  لباسی که بدنم را با آن بپوشانم و خود را در میان مردم با آن زینت دهم، عطا فرمود» و وقتی لباس را از تن در می آورد از طرف چپ آن را بیرون می آورد. امام باقر (علیه السلام) فرمودند: سنت به پا کردن کفش این است که پای راست را بر پای چپ تقدم بدهی و هنگام در آوردن آن، بر عکس عمل شود.
  2. هر گاه لباس نو می پوشید لباسهای کهنه خود را به فقیر می داد و می فرمود: هر مسلمانی که در راه رضای خدا لباس‌هایی را که مورد استفاده اش نیست به مسلمانی بپوشاند، تا آن زمان که آن لباس در تن آن شخص است، او در ضمانت و نگه داری و خیر خداوند می باشد. خواه بخشنده لباس زنده باشد یا مرده.
  3. رسول خدا در لباس گشاد نماز می خواند و دو عدد پارچه برد بافته شده داشت که آن را فقط در حال نماز می پوشید .
  4. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: پیامبران خدا پیراهن را قبل از شلوار می پوشیدند.
  5. رسول خدا هر گاه لباس تازه ای می پوشید خدا را شکر و سپاس می گفت.
  6. پیامبر هر لباسی که می خرید اگر آستین آن بیش از اندازه بود مقدار اضافی را می برید و نمی گذاشت لبه آن را هم بدوزند و به همان حال می پوشید و می فرمود: کار را نباید زیاد سخت گرفت!
  7. در روایات آمده است که شلوار را ایستاده و رو به قبله و در مقابل انسانی نپوشید.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *