مکارم اخلاق تنها راه سعادت بشریت

سنت های پیامبر در سفر

سنت های پیامبر در سفر

سنت‌های پیامبر در سفر

روش و خلق و خوی نبوی در زمینه های مختلف الگوی رفتاری ماست. در این بخش به سنت‌های پیامبر در سفر و آداب آن می پردازیم. باشد که چراغ راهمان و الگوی زندگی و رفتارمان گردد.

  1. رسول خدا دوست نداشت که کسی بدون رفیق و هم‌سفر مسافرت نماید. و یکی از سنت‌ها این است که هر گاه عده ای به سفر می روند نفقه و خوراک و خرجی خویش را با خود بر دارند که این هم مایه پاکی و آسودگی جان و خاطر جمعی آنان است و هم موجب نیکی اخلاقشان می شود. این مطلب برگرفته از حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد آداب سفر می باشد.
  2. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) برای مسافرت به ویژه سفرهای جنگ اغلب روز پنجشنبه را بر می گزیدند.
  3. هنگام سفر وسایل مختلفی را همراه بر می داشت از قبیل: آینه، سرمدان، شیشه روغن برای مالیدن به بدن، قیچی، مسواک، شانه، نخ و سوزن خیاطی تا لباس‌های خود را بدوزد و کفش خود را پینه زند.

پیامبر خدا چگونه راه می رفت؟

  1. پیامبر خدا محکم راه می رفت. وقتی گام می نهاد چنان راه می رفت که معلوم بود عاجز و خسته نیست. در احادیث بسیاری آمده است که پیامبر هنگام راه رفتن بدنش کمی متمایل به جلو بود و همانند کسی که بر زمین شیبدار راه می رود، گام بر می داشت.
  2. شخصی به امام رضا (علیه السلام) گفت: فدایت شوم، مردم می گویند هر گاه رسول خدا از راهی عبور می کرد هنگام مراجعت از راه دیگری باز می گشت. آیا این مطلب درست است؟ امام فرمودند: آری همین گونه است. من هم خیلی از اوقات همین کار را می کنم. تو هم چنین کن، چرا که این باعث جلب روزی می شود.
  3. رسول خدا در مسافرت‌ها هر گاه از بلندی سرازیر می شد سبحان الله می گفت و چون به بلندی ها می رسید الله اکبر می گفت.
  4. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از منزلگاهی به منزلگاه دیگر کوچ نمی فرمود مگر آنکه در آنجا دو رکعت نماز می خواند و می فرمود: می خواهم این مکان به نماز خواندنم در قیامت گواهی دهد.

دعای رسول خدا هنگام سفر

  1. هر گاه رسول خدا از مسافرت بر می گشت ابتدا وارد مسجد می شد و آنجا دو رکعت نماز می خواند سپس به خانه خود باز می گشت.
  2. پیامبر با مردی خداحافظی کرده و در حق او اینگونه دعا فرمود: دینت را به خدا می سپارم و در امان خدا قرار دادم. خداوند تقوا را توشه راه تو سازد و تو را به هر خیری روبه رو گرداند. دعاهای بسیاری از پیامبر هنگام خداحافظی آمده که همگی شامل درخواست سلامتی و رسیدن به برکات فراوان برای شخص مسافر است.
  3. انس بن مالک گوید: رسول خدا مسافرت نمی رفت مگر اینکه هنگام حرکت این دعا را می خواند:
   بار خدایا! با عنایت و توجه تو به سفر می روم و به سوی تو توجه نموده و به رحمت تو چنگ می زنم. اطمینان و امیدم به سوی توست. خدایا! کارهای مهم من را کفایت فرما و به آن چیزی که اهمیت نمی دهم و به آن چیزی که تو داناتری به آن، مرا حمایت فرما. بار خدایا! تقوا را توشه راه من ساز و گناهم را بیامرز و به هر سمتی که می روم مرا به سوی خیر و خوبی راهنما باش.

1 دیدگاه

 1. محمودی

  سلام. اگر با مسایل روز تطبیق داده بشه خیلی بهتره. مخصوصا نکات اخلاقی در سفر و آداب پیامبر اکرم (ص) که بسیار شنیدنی هست. با تشکر

  Reply

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *