مکارم اخلاق تنها راه سعادت بشریت

آداب معاشرت پیامبر (صلی الله علیه و آله) با مردم

آداب معاشرت پیامبر (صلی الله علیه و آله) با مردم

آداب معاشرت پیامبر (صلی الله علیه و آله) با مردم

نوع رفتار هر کس نشان دهنده شخصیت فکری و روحی اوست. برخوردهای حضرت رسول در اجتماع با اقشار مختلف مردم، می تواند الگوی شایسته ای برای پیروان آن رسول اسوه باشد.

مردم داری

جاذبه شخصیتی هر کس تا حد زیادی مرهون رفتار محبت آمیز او با مردم و ارزش قائل شدن به انسانهاست. کسی که در غم و شادی و راحتی و رنج همراه دیگران باشد و خود را از مردم جدا نداند، قلعه دلها را فتح می کند. در مناقب روایت شده است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به تشییع جنازه می رفت و در دورترین نقاط شهر مدینه به عیادت مریض می پرداخت.

گاهی مسلمانان فرزندان خردسال خود را به حضور پیامبر می آوردند تا به عنوان تبرک یافتن، برای او از خدا خیر و نیکی بخواهد، یا نامگذاری کند. پیامبر به خاطر دلجویی بستگان آن کودک، او را می گرفت و در دامن خویش می نهاد. گاهی اتفاق می افتاد که کودک همانجا ادرار می کرد. بعضی ها که حضور داشتند بر سر کودک  داد می کشیدند، ولی حضرت آنها را از این کار  نهی می کرد. آنگاه دعا می فرمودند و یا نامگذاری را به پایان می بردند و اینگونه خویشاوندان آن نوزاد را خرسند می ساخت تا نپندارند که پیامبر از آن پیش‌آمد ناراحت و آزرده خاطر شده است. چون بیرون می رفتند، حضرت برخاسته، لباسش را آب می کشید و پاک می کرد.

آراستن ظاهر

خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. این نکته مضمون احادیث بسیاری است. خداوند زیبایی و آراستگی را برای بندگان و مومنان می پسندد و ژولیدگی و درهم ریختگی را بر آنان روا نمی دارد. عادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در هنگام خارج شدن از خانه این بود که به آینه نگاه کرده و موهای سر و صورتش را شانه می کرد و گاهی اوقات این کار را در برابر آب انجام می داد. پیامبر نه تنها برای خانواده خود که برای اصحاب خود نیز خویش را می آراست و می فرمود: خداوند دوست دارد هنگامی که بنده اش برای ملاقات برادرانش از خانه خارج می شود، خود را مهیا ساخته و بیاراید.

پنج سنت نبوی

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: پنج چیز را تا هنگام مرگ ترک نخواهم کرد تا اینکه بعد از من سنت شود: غذا خوردن روی زمین همراه با بردگان (پایین ترین قشر جامعه)، سوار شدن بر الاغ بدون پالان (ساده ترین مرکب)، دوشیدن گوسفندان با دست خود (انجام دادن کارهای دشوار منزل که افراد دیگر منزل رغبتی به انجام آن ندارند)، لباس پشمین پوشیدن (وابسته نبودن به جلوه های فریبنده دنیا و دوری از ناز و نعمت‌های آن) و سلام کردن به کودکان.

احوال پرسی از یاران

پیامبر هر گاه سه روز یکی از یاران خود را نمی دید از حال او سوال می نمود. اگر آن شخص غایب، در سفر بود در حقش دعا می فرمود و اگر در خانه بود به ملاقاتش می رفت و اگر بیمار بود به عیادتش می شتافت.

صبر و تحمل حضرت رسول

در مدیریت اجتماعی و اخلاق معاشرت، صبر بر جفاها و تندی ها و صبوری در برابر ناملایمات و حرفهای خشن دیگران یکی از مهمترین عوامل موفقیت است. حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) این خصلت‌ها را در اوج خود دارا بود.

روزی یک عرب بادیه نشین سراغ پیامبر آمد و با عصبانیت ردای آن بزرگوار را بشدت کشید تا آنجا که حاشیه لباس، گردن مبارکش را خراشید و قرمز شد. آنگاه حضرت را مورد خطاب قرار داد که: یا محمد! از آن اموال خدا که در دست توست، دستور بده که به من بدهند! حضرت تبسمی نموده و به او سلام کردند و فرمودند تا احتیاجات او را برآورده کنند. وقتی عصبانیت آن مرد فروکش کرد حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) به او رو کرده و فرمودند: ما حاجت تو را برآورده کردیم ولی بهتر نبود بجای اینکه گردن من را بیازاری، آرام درخواست خود را می گفتی.

کارهایی که پیامبر هرگز ترک نکرد

امام علی (علیه السلام) فرمودند: هرگز نشد که رسول خدا با کسی دست بدهد و زودتر از طرف مقابل دست خود را از دست او بیرون بکشد؛ تا آنگاه که آن شخص دست پیامبر را رها می ساخت. و هرگز نشد که پیامبر به کسی قول همکاری در کاری را بدهد و قبل از آن شخص از آن کار پشیمان شود. هرگز نشد که کسی با پیامبر شروع به صحبت نماید و حضرت پیش از طرف مقابل سکوت فرماید و دیده نشد پیامبر در مقابل کسی پای خود را دراز کند و هر گاه میان دو کار مختار بود سخت ترین کار را انتخاب می کرد.

چرا دعاهای ما مستجاب نمی شود؟

از پیامبر صل الله علیه و آله و سلم پرسیدند. چرا دعاهای ما مستجاب نمی شود؟ با اینکه خداوند فرموده : ادعونی استجب لکم . فرمود : ده چیز دلهای شما را میرانده است؛

  1. اول : با اینکه خدا را شناختید وظیفه بندگی را انجام ندادید.
  2. دوم : قرآن خواندید و بکار نبستید.
  3. سوم : دعوی دوستی پیغمبر کردید و با فرزندانش دشمنی کردید.
  4. چهارم : ادعای عداوت شیطان کردید و از او پیروی نمودید.
  5. پنجم : گفتید بهشت را دوست داریم و اعمال تان را اصلاح نکردید.
  6. ششم : گفتید از دوزخ می ترسیم و بدن های خویش در آن افکندید.
  7. هفتم : به عیب مردم پرداختید و از عیوب خود غافل شدید.
  8. هشتم : لاف دشمنی دنیا زدید و به جمع اموال پرداختید.
  9. نهم : به مرگ اقرار کردید و آماده آن نشدید.
  10. دهم : مردگان را به خاک سپردید و عبرت نگرفتید.

به این مناسبات دعای شما مستجاب نمی شود.

 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *