مکارم اخلاق تنها راه سعادت بشریت

آداب مسکن

آداب مسکن

آداب مسکن

حضرت خدیجه (سلام الله علیها) فرمودند: هرگاه رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) داخل خانه می شدند، ظرف آبی می‌خواستند و برای نماز خواندن وضو می‌گرفتند و دو رکعت نماز کوتاه می خواندند و سپس به امور خانه می پرداختند.

امام علی (علیه السلام) فرمودند: مساجد، محل نشست و برخاست انبیاء است. هر گاه خواستی در مسجد بنشینی، رو به قبله بنشین که این از سنت رسول خداست.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: رسول خدا اکراه داشت که بدون چراغ وارد خانه تاریک گردد و امام صادق (علیه السلام) نهی می فرمودند از نقاشی کردن سقف خانه ها چرا که رسول خدا این کار را دوست نمی داشتند.

نگاه داشتن خروس سفید و کبوتر در خانه از سنتهای حضرت رسول است. امام رضا (علیه السلام) فرمودند: خروس چهار خصلت از صفات انبیاء را داراست: شناسایی اوقات نماز، غیرت، بخشش و شجاعت.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: در خانه هر پیامبری کبوتری نگه داری می شد زیرا جنهای نادان در خانه با اطفال بازی می کنند و هر گاه در خانه کبوتر باشد با آنها بازی می کنند و به افراد خانه کاری ندارند. و نیز فرمودند در خانه رسول خدا یک جفت کبوتر سرخ رنگ بود.

رسول خدا از دنیا رحلت فرمودند در حالیکه هیچ خشتی بر روی خشت دیگر نگذاشته بودند.

آداب خوابیدن و بستر پیامبر

ساده زیستی در همه مظاهر زندگی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آشکار بود. رختخواب او پوستی بود که داخل آن از لیفه و پوشال خرما پر شده بود. بالش او نیز چنین بود و زیراندازش یک عبا بود. یک شب همان زیر انداز را به صورت دولا زیر پیامبر پهن نمودند. صبح که شد پیامبر از خواب بر خاست و فرمود: این زیر انداز مرا از لذت نماز شبم بازداشت. سپس فرمود تا زیراندازش را به صورت یک لا برایش پهن نمایند.

ایشان یک عبای دیگری نیز داشت که به هر کجا نقل مکان می فرمودند آن را برایش دولا پهن می کردند و روی آن می نشستند. گاهی اوقات بر روی حصیری می خوابیدند و جز همان حصیر زیرانداز دیگری نداشت.

به فرموده امام باقر (علیه السلام) هیچگاه رسول خدا از خواب بر‌نخاست مگر آنکه خود را بر روی زمین می انداخت و برای خدا سجده می نمود.

امام علی (علیه السلام) فرمودند: بیدار ماندن در آخر شب موجب تندرستی و خوشنودی پروردگار عزوجل و در معرض رحمت حق قرار گرفتن است. بعلاوه تمسک به اخلاق پیامبران نیز می باشد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: بر شما باد به نماز شب، چرا که نماز شب سنت پیامبرتان می باشد و نماز شب باعث صحت بدن و کفاره گناهان روز و بر طرف کننده وحشت قبر است و چهره را سفید و بوی بدن را خوش و روزی را بسیار زیاد می گرداند.

امام علی (علیه السلام) فرمودند: پیامبران بر پشت می خوابند. این مطلب برگرفته از حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد آداب خوابیدن است.

آداب خوابیدن در روایات

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هر گاه رسول خدا به رختخواب خویش می رفتند، می فرمودند: به نام تو ای خدا زنده می گردم و به نام تو می میرم و هنگامیکه از خواب بر می‌خاستند، می فرمودند: شکر خدای را که مرا بعد از میراندن زنده نمود و همگان به سوی او محشور می شوند.

محمد بن مروان به نقل از امام صادق (علیه السلام) می گوید: آیا به شما خبر دهم هنگامیکه رسول خدا به بستر خواب می رفتند چه می فرمودند؟ من عرض کردم: بله بفرمایید. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: پیامبر آیه الکرسی را تلاوت می‌کردند و سپس می فرمودند: بنام خدا، بخدا ایمان دارم و از سرکشان و طاغوت بیزارم. بارخدایا مرا بهنگام خواب و بیداری محافظت فرما.

امام هادی (علیه السلام) فرمودند: ما اهل بیت موقع خوابیدن، چند چیز را رعایت می کنیم. طهارت داشتن، صورت بر کف دست راست نهادن، گفتن سی و سه مرتبه «سبحان الله» و سی و سه مرتبه «الحمد الله» و سی و چهار مرتبه «الله اکبر»، رو به قبله کردن صورت، فاتحه الکتاب، آیه الکرسی و آیه شَهدَ اللهُ اَنهُ لا اله الا هُو(آل عمران-آیه ۱۸) را تا انتها خواندن.

پس هر کس به این دستورات عمل نماید بهره و استفاده خود را از شب برده است.

رسول خدا هنگام خوابیدن آیه الکرسی را می خواند و می فرمودند: جبرئیل (علیه السلام) نزد من آمد و گفت: ای محمد! بر تو باد که هنگام خواب آیه الکرسی را بخوانی تا از شر شیاطین انس و جن محفوظ بمانی.

شب، تنها در خانه خوابیدن، خواب بین طلوعین(طلوع صبح تا طلوع آفتاب)، خواب بعد از عصر و خواب در  پشت بامی که اطرافش دیوار نداشته باشد، مکروه است و خواب قیلوله (خواب نیمروزی) از سنتهای نبوی است.

وضو گرفتن قبل از خواب

از حضرت امام صادق (علیه السلام) روایت شده که هر کس قبل از خوابیدن وضو بگیرد و طاهر به رختخواب خود رود، آن رختخواب برای او همچون مسجد، مقدس می گردد و اگر کسی قبل از خوابیدن یادش افتاد که وضو نگرفته است می تواند در همان رختخوابش تیمم کند.

از حضرت رسول نقل شده است که هر کس با وضو بخوابد چنان است که تمام شب را به عبادت احیا کرده است.

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: اگر کسی با وضو بخوابد و در آن شب مرگ به سراغش بیاید، این شخص نزد خداوند عزوجل شهید بحساب می آید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *