مکارم اخلاق تنها راه سعادت بشریت

آداب آراستگی و نظافت پیامبر

آداب آراستگی و نظافت پیامبر

آداب نظافت و زینت پیامبر

مناسب است برای آداب آراستگی و نظافت پیامبر (صلی الله علیه و آله) به حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد نظافت و پاکیزگی اشاره کنیم: خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. این نکته که مضمون احادیث مکرر است در شکل ظاهری انسانهای مسلمان هم تجلی می یابد و خداوند زیبایی و آراستگی را برای بندگان و مومنان می پسندد و ژولیدگی و نامرتبی را بر آنان روا نمی دارد. به فرموده امیرالمومنین علی (علیه السلام): آراستگی از اخلاق مومنان است. رسول اکرم (صلی الله علیه و آله ) نیز فرموده است: پروردگار، آلودگی و ژولیدگی را دشمن می دارد.
با توجه به مطلوب بودن آراستگی از دید اسلام، به بررسی گوشه هایی از این شیوه رفتاری، در سیره پیامبر خدا می پردازیم.

آراستگی موی سر و صورت

عادت پیامبر این بود که به آینه نگاه کرده و موهای سرش را صاف می نمود و شانه می کرد و گاهی این کار را در برابر آب انجام می داد و موی سر خویش را صاف می نمود. پیامبر نه تنها برای خانواده خود، که برای اصحاب خود نیز، خویش را می آراست و می فرمود: خداوند دوست دارد هنگامی که بنده اش برای ملاقات برادرانش از خانه خارج می شود، خود را مهیا ساخته و بیاراید. رسول خدا موی سر خود را شانه می زد و بیشتر اوقات آن را با آب صاف می نمود و می فرمود: آب برای معطر کردن موی مومن کافی است. پیامبر فرمودند: کوتاه کردن موی بالای لب، به گونه ای که لب نمایان گردد از سنت است.

همچنین امام صادق (علیه السلام) فرمودند: رسول خدا موهای خود را خضاب می نمود. امام علی (علیه السلام) فرمودند: از بین بردن موی زیر بغل، بوی بد را از انسان دور کرده و این پاکیزگی، سنتی است که پیامبر خدا به آن امر کرده است. آن حضرت علاقه داشت که بر روی سر و صورت خود روغن های خوشبو کننده بزند و می فرمودند: مالیدن روغن به بدن، غم و اندوه را از بین می برد.

آیا پیامبر فرق باز می کرد؟

ابوبصیر می گوید: به امام صادق (علیه السلام) گفتم: آیا باز کردن فرق در وسط موهای سر از سنت است؟ امام فرمودند: نه. عرض کردم آیا رسول خدا هیچگاه موی سرش را از فرق باز می کرد؟ امام فرمودند: آری! گفتم آیا می شود رسول خدا این کار را انجام دهد اما جزء سنت نباشد؟ امام فرمودند: اگر کسی در موقعیتی مشابه موقعیت رسول خدا قرار گیرد باید همانند آن حضرت فرق باز کند! عرض کردم مگر موقعیت پیامبر چگونه بود ؟

امام فرمودند: رسول خدا در سال ششم هجرت از مدینه عزم بیت الله الحرام را نمود. احرام حج بست و قربانی هم همراه خویش برد اما کفار مکه مانع شدند که پیامبر وارد مکه شود… ولی آیه ای به پیامبر نازل گردید که در آینده نه چندان دوری به سلامت وارد مکه خواهد شد. پس پیامبر موهای سرش را کوتاه نکرد واز آن زمان که احرام حج بست تا سال دیگر، موی سرش باقی ماند (که به ناچار پیامبر فرق باز می کرد) امابعد از انجام اعمال حج و تراشیدن موی سر در سال بعد، حضرت رسول موی سرش را بلند نکرد و قبل از این موی سرش را آنقدر بلند نمی کرد که ناچار شود فرق باز کند.

خوش بویی

از نشانه های آراستگی استفاده از عطریّات و مواد خوشبو کننده است که هم عامل نشاط و روحیه خود شخص معطر است و هم به دیگران نشاط و مسرت می بخشد. رسول خدا آن قدر عطر و مواد خوشبو کننده بر سر و صورت خود می زد که گاهی جلوه و براقی آن در موهای سرش دیده می شد. با مشک و عنبر خود را خوشبو می ساخت، گاهی هم با عود و غالیه خود را معطر می کرد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: رسول خدا عطردانی داشت که بلافاصله بعد از هر وضو آن را بدست گرفته و خود را عطرآگین می نمود، در نتیجه هنگامی که از خانه خارج می شد، بوی عطر در گذرگاه آن حضرت می پیچید. رسول خدا بیشتر از آن مقداری که برای خوراک خرج کند، پول برای عطر می داد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: بر هر شخص مکلفی سنت است که در هر روز جمعه موی شارب و ناخن خود را بگیرد و به خود عطر بزند.

سنت های رسول خدا

امام رضا (علیه السلام) فرمودند: شش چیز در روز جمعه سنت است، مراقب آنها باشید: شستن موی سر و محاسن با گل ختمی، کوتاه کردن موی های بالای لب، گرفتن ناخن ها، عطر زدن.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد هزار بار در روز جمعه و صد مرتبه در روزهای غیر جمعه از سنّت است.

مسواک زدن

رسول خدا اهمیت فراوانی به مسواک می داد. دندانهایش پیوسته براق و سفید بود و امت خویش را هم به مسواک زدن دستور می داد. قبل از خواب مسواک می زد و وقتی بیدار می شد نیز مسواک می زد.

بهداشت بدن

استحمام کردن، شستشو، نظافت بدن و زدودن موهای زائد همیشه مورد توجه پیامبر بود. حضرت، جمعه ها ناخن ها را می گرفت و موهای بالای لبش را کوتاه می کرد و موهای زائد بدنش را می زدود.

هر چند برای توصیف آراستگی و نظافت پیامبر مطالب بسیار است اما فرصت و مجال شاید کم باشد. ما نیز به این مقدار بسنده می کنیم تا در فرصتهای دیگر بتوانیم بهتر به آن بپردازیم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *